ІСТОРІЯ РЕГІОНУ. ФОТОЛИСТІВКИ ПОЧАТКУ ХХ СТОЛІТТЯ

ІСТОРІЯ РЕГІОНУ. ФОТОЛИСТІВКИ ПОЧАТКУ ХХ СТОЛІТТЯ
📸 Фотолистівки з видами населених пунктів початку ХХ століття – дуже важливе джерело, яке допомагає вивчати історію міст та містечок рідного краю. Адже на них ми бачимо загальні види населених пунктів, архітектурні об’єкти, знакові будівлі, освітні та культурні установи, торгівельні заклади, зрештою, людей того часу. Завдяки фотолистівкам ми також знаємо, як виглядали будівлі, що не збереглися у вирі буремного ХХ століття.
Слід зазначити, що не всі міста та містечка півночі сучасної Чернігівщини могли похвалитися наявністю фотолистівок з краєвидами своїх населених пунктів. Лідером в цій справі став повітовий Новгород-Сіверський, який на початку ХХ століття також був і одним із важливих культурних центрів краю. Популярність листівок із зображеннями великих міст, наявність пам’яток архітектури, мальовничі краєвиди міста над Десною (фото 1), а також чимало платоспроможного населення, спонукали місцевих фотографів, власників книжкових магазинів та міні-друкарень взятись до цієї справи. Нині відомо про два-три десятки різних фотолистівок з видами Новгород-Сіверського початку ХХ століття (для порівняння, Чернігову в той час було присвячено близько півтисячі).
🎞 Знімки робили як місцеві фотографи, зокрема, Анатолій Асінг, так і фотомайстри видавництв, адже більшість листівок друкували у Вільнюсі (Вільно), Москві й навіть Стокгольмі… Деякі з них були кольоровими, що свідчило про високу поліграфічну майстерність. На думку дослідниці з Новгород-Сіверського Наталії Коврижко, великий внесок у цю справу також зробили власники місцевих книжкових магазинів Д. А. Лівшиць та Х. І. Бокримов, які замовляли виготовлення цієї продукції з видами рідного міста. Останній мав ще й друкарню, тож, можливо, частину відбитків друкували саме тут. Чи не найбільше листівок з видами рідного міста зберігаються нині в музейних закладах Новгород-Сіверського, є вони й у колекціонерів. Звісно, більшість з них можна також побачити в інтернеті.
На жаль, на відміну від Новгород-Сіверського інший повітовий центр нашого краю, – Сосниця – фактично не має фотолистівок з видами міста. Звісно, на початку ХХ століття знімки цього міста робили для різних друкованих видань (фото 3), збереглося чимало світлин місцевих храмів, навчальних закладів. Але саме листівок з видами Сосниці, бачити не довелося. Можливо, читачі виправлять це моє недоопрацювання, й поділяться світлинами фотолистівок цього міста у коментарях.
🚂 Декілька листівок із серії «Привет со ст. Сновск» (фото 2) представлені в експозиції Сновського краєзнавчого музею. У містечку, що на початку ХХ століття було важливим транспортним вузлом, працювало декілька фотографів, які зафіксували життя нового населеного пункту на світлинах, які стали основою для листівок. У ті часи серед подорожуючих був звичай надсилати їх своїм рідним саме з того місця, де вони відпочивали або, наприклад, були у відрядженні.
Як краєзнавець із Семенівки, у свій час тримав у руках декілька старовинних знімків з видами храмів, пам’ятників, навчальних закладів цього найбільшого на початку ХХ століття населеного пункту краю. Але найцікавішу з відомих нині світлин містечка (фото 4), яка цілком могла б стати, на мій погляд, фотолистівкою, зробив у 1918 році невідомий солдат кайзерівської армії, яка тоді перебувала в Україні за умовами Брестського мирного договору.
На жаль, фото з видами Мени, Корюківки, Понорниці, Холмів початку ХХ століття практично невідомі. Є, звісно, знімки окремих будівель, навчальних закладів, підприємств або світлини людей на їхньому фоні. Буду радий, якщо читачі поділяться такими фото початку ХХ століття у коментарях.
З розвитком фотосправи, у 1920 – 1930-х роках, тим більше після Другої світової війни, знімків з видами наших міст і сіл стало більше, але то вже тема іншого дослідження.
Едуард Асмаковський, історик-краєзнавець спеціально для “Місцевих медіа”